Parawany spawalnicze – czy warto w nie inwestować?

Opublikowano: 24 września 2020

W firmach produkcyjnych, w przejściach, magazynach czy halach, nie zawsze jest możliwość wstawienia tradycyjnych drzwi. Jest to po prostu mało funkcjonalne, gdyż często jest to ciąg komunikacyjny dla pracowników przenoszących sprzęty i materiały oraz wózków widłowych i paleciaków. Każdorazowe otwieranie wejścia jest czasochłonne i niepraktyczne z punktu widzenia pracowników wypełniających swoje obowiązki. Co jednak, gdy niezbędne jest utrzymanie w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury czy ochrona przed hałasem z sąsiednich wnętrz? W takich wypadkach optymalnym rozwiązaniem jest montaż kurtyny PCV na drzwi.

Czym jest ekran spawalniczy mobilny?

Ekran spawalniczy mobilny jest rodzajem specjalistycznego parawanu, którym zabezpiecza się stanowisko pracy spawacza, by nie powodowało negatywnych skutków u osób przebywających w pobliżu. Składa się on z wykonanego ze stali stelaża, na którym rozciągnięta jest specjalna folia spawalnicza, zatrzymująca promieniowanie UV oraz IR, chroniąca oczy pracowników przed rozbłyskami światła oraz zatrzymująca gorące iskry zagrażające osobom bez odzieży ochronnej. 

Parawany mogą być jednoczęściowe lub kilkuczęściowe, przystosowane, by dokładnie osłonić stanowisko z każdej ze stron. Ekrany spawalnicze chronią jednak nie tylko przed bezpośrednimi zagrożeniami, ale też przed wtórnymi, takimi jak pożary w miejscu pracy. Folia, z której wykonany jest parawan spawalniczy, należy do materiałów niepalnych, które skutecznie eliminują niebezpieczeństwo zajęcia się ogniem przestrzeni w pobliżu stanowiska spawacza.

Takie ekrany spawalnicze są łatwe do przenoszenia, więc bez problemów można je transportować w różne miejsca, w których wykonuje się zlecenia. Są lekkie i mobilne, a dodatkowo nie zajmują wiele miejsca podczas przewożenia. Mogą one różnić się pod wieloma względami.

Na rynku dostępne są kurtyny spawalnicze w postaci arkuszy folii PCV lub odpowiednio ułożonych pasów oraz ekrany mobilne o różnym stopniu przezroczystości i grubości materiału. Warto bowiem zaznaczyć, że choć parawany zatrzymują promieniowanie i rozbłyski światła, to jednak większość z nich ma pewną transparentność, by spawacz znajdował się w zasięgu wzroku współpracowników. Osłony spawalnicze mogą różnić się także wysokością, długością i kolorem.

ekrany spawalnicze

Dlaczego parawan spawalniczy jest potrzebny?

ekrany spawalnicze

Ekran spawalniczy mobilny to sposób na działanie w zgodzie z przepisami BHP i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pracownikom. Chroni on przed typowymi chorobami osób przebywających w pobliżu spawacza, takimi jak zapalenie spojówek, zapalenie rogówek czy nawet czasowa ślepota. Zabezpiecza również przed działaniem promieniowania, które może powodować nowotwory skóry, zaćmę czy zmiany w siatkówce i dnie oka osoby narażonej na jego działanie.

Dzięki folii do otoczenia nie przedostają się opiłki metali, które mogą powodują poparzenia, urazy oczu, a w skrajnych przypadkach żelazicę i miedzicę. Stosowanie ekranów spawalniczych ma wpływ również na bezpieczeństwo spawacza. Większość osłon tego typu ma wypełnienie z półprzezroczystej folii, która pozwala współpracownikom monitorować, co dziele się wewnątrz zasłony. Dzięki temu w razie wypadku, zasłabnięcia czy nagłego pogorszenia się stanu zdrowia spawacza są w stanie zareagować w krótkim czasie i udzielić mu niezbędnej pomocy.

Zasłony spawalnicze w postaci mobilnych ekranów to gwarancja ochrony i komfortu pracy dla osób, których nie chroni przyłbica ani specjalistyczna odzież. Jest jednak również zabezpieczeniem dla pracodawcy, który zapewniając odpowiednie warunki pracy, unika ewentualnych roszczeń i odszkodowań oraz kar w przypadku kontroli z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wybierz ekran spawalniczy idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

Zadzwoń
+48 523 076 666
Zadzwoń
Przewiń do góry