Kurtyny magazynowe

Niskie temperatury, odczuwalne w Polsce przez przeważającą część roku, skłaniają przedsiębiorców do poszukiwania rozwiązań, które pomogą im utrzymać właściwe ciepło obiektów magazynowych. Kurtyny magazynowe wykonane z tworzywa PCV są doskonałym sposobem na doszczelnienie magazynów, szczególnie w okresie zimowym. Rozwiązanie to sprawdzi się również wówczas, gdy potrzebujemy izolacji akustycznej, a także jeśli chcemy podzielić przestrzeń na sekcje. W ten sposób minimalizujemy rozchodzenie się hałasu po całej hali, jednocześnie nie ograniczając transportu i poruszania się między poszczególnymi pomieszczeniami.

Kurtyny magazynowe

Funkcji, które mogą spełnić kurtyny magazynowe, jest jednak znacznie więcej. Sporym atutem wspomnianych kurtyn jest ich niska cena, a co za tym idzie są one ekonomiczną alternatywą w stosunku do na przykład klasycznych drzwi. Ze względu na szerokie możliwości wspomniane rozwiązanie jest powszechnie stosowane w magazynach na całym świecie.

Zalety kurtyn magazynowych

Kurtyny magazynowe z folii PCV znajdują szerokie zastosowanie w wielorakich branżach. Wykazują bardzo dobre właściwości izolacyjne i są niezwykle łatwe w montażu. Dzięki tworzywu, z jakiego są wykonane kurtyny magazynowe i modułowej konstrukcji, możliwe jest dostosowanie ich do niemal każdego rozmiaru pomieszczenia i formatu bramy. Dzięki temu można zamówić kurtynę paskową na konkretny wymiar, aby mieć pewność, że zamówiony przez nas produkt będzie idealnie dopasowany.

Ponadto kurtyny paskowe nie ograniczają ruchu i przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi sekcjami hali. Bardzo często wykorzystywane są także jako przegroda magazynowa strefy przyjmowania towarów. Umożliwiają tym samym bezpieczny i sprawny transport do wnętrza magazynu. Jest to ogromna zaleta szczególnie dla tych przedsiębiorstw, które stawiają szybkie i wydajne tempo pracy.

Hale magazynowe to zwykle konstrukcje o olbrzymiej kubaturze. Ogrzewanie tego typu obiektów wymaga bardzo dużych nakładów finansowych, co szczególnie w okresie zimowym, generuje o wiele większe koszty ich utrzymania. Jednym z najtańszych, a jednocześnie najszybszych sposobów na ograniczenie utraty ciepła w magazynach, jest zastosowanie kurtyny paskowej PCV. Podobnie, kurtyny magazynowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie działa klimatyzacja i ważne jest, aby ciepłota z zewnątrz nie wchodziła do hali.

Kurtyny magazynowe PCV są idealnym rozwiązaniem w budownictwie przemysłowym. Stanowią doskonałą barierę akustyczną, ograniczając poziom hałasu w pomieszczeniach od 25 do aż 35 dB, co bez wątpienia korzystnie wpływa na zdrowie i wydajność pracowników. Ponadto chronią osoby zatrudnione przed nadmiernym rozprzestrzenianiem się kurzu. Kotary paskowe wykonane z folii spawalniczej wykazują dodatkowo właściwości zabezpieczające przed promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym (powstałe w wyniku działania np. łuku spawalniczego).

Produkt ten często wykorzystywany jest także w szpitalach i placówkach medycznych, bowiem nie dopuszcza do rozprzestrzeniania się wirusów i szkodliwych patogenów. W obecnych czasach zaleta ta miała ogromne znaczenie nie tylko dla oddziałów zakaźnych i w punktach szczepień, ale również w ośrodkach opiekuńczych i obiektach usługowo-handlowych.

Podsumowując, wśród największych zalet kurtyn magazynowych warto wyszczególnić ich właściwości:

 • termoizolacyjne
 • bariery akustycznej
 • bariery przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi (kurz, warunki atmosferyczne, promieniowanie, szkodliwe patogeny)
 • modułowe i łatwość montażu.

Kurtyny magazynowe - definicja

Kurtyny magazynowe są przegrodami wykonanymi z elastycznych pasów. Pomagają one nie tylko ograniczać przeciągi, ale także zmniejszają utratę ciepła i chronią przed nadmiernym hałasem. Dzięki dużemu wyborowi pasów można stosować je niemal w każdej gałęzi przemysłu. Ważną cechą kurtyn magazynowych jest odporność na wilgoć, a także działanie chemikaliów. Wspomniane kurtyny zbudowane są z pasów folii PCV. Ważne jest, aby każda z kurtyn była dopasowana zarówno do sposobu eksploatacji, jak i warunków otoczenia, takich jak między innymi temperatura, wilgotność czy też siła wiatru i miejsce montażu. Dzięki temu na terenie magazynu wszyscy pracownicy mogą sprawnie i bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki.

Kurtyny magazynowe – lista elementów

Wymienić można wieszak grzebieniowy, a także płytki mocujące i pasy PCV. Na wieszakach grzebieniowych zaczepiane są płytki mocujące o różnych szerokościach. Szerokość ta uzależniona jest od rozmiarów pasów folii. Płytki mocujące są z kolei nakładane na jeden z końców pasa folii PCV.

Pasy PCV z których zbudowane są kotary występują w różnych odmianach. Można spotkać na przykład przezroczyste, kolorowe, gładkie i z podłużnymi wzmocnieniami. Produkty tego typu mogą mieć uniwersalne przeznaczenie albo być dostosowane do ujemnych temperatur.

Zastosowanie kurtyn magazynowych

Kotary PCV stosowane są przez wiele branż ze względu na szerokie predyspozycje ich przeznaczenia. Wykorzystywane są głównie w magazynach, halach produkcyjnych i obiektach usługowo handlowych. Stosuje się je również w obiektach uprawnych i szklarniach, zakładach przetwórstwa spożywczego, laboratoriach, przychodniach i szpitalach, obiektach sportowych, centrach logistycznych i serwerowniach.

Coraz częściej na kotary paskowe decydują się również użytkownicy w gospodarstwach domowych, gdzie montowane są jako zabezpieczenie kotłowni, garażu, a nawet tarasu. Bez względu na miejsce eksploatacji, pewne jest, że kurtyny magazynowe oszczędzą czasu, pieniędzy i zapewnią bezpieczeństwo oraz sprawne funkcjonowanie obiektu.

Dlaczego stosowanie kurtyn magazynowych w magazynach jest tak przydatne?

Jednym z zadań kurtyn magazynowych jest ograniczenie utraty ciepła. Istotne dla pracowników jest również ograniczenie przeciągu i zmniejszenie hałasu. Jest to możliwe, gdyż pasy PCV są jednym z najlepszych izolatorów, jeśli chodzi o tworzywa sztuczne. PCV ma bardzo wysoki współczynnik oporu cieplnego. Wspomniana cecha jest zatem bardzo przydatna w powierzchniach magazynowych.

Ponadto kurtyny magazynowe pozwalają nie tylko aranżować przestrzeń, ale także oddzielać od siebie stanowiska.

Pasy PCV w kurtynach magazynowych

Głównym tworzywem, z którego zbudowane są kotary magazynowe, jest folia otrzymywana z polichlorku winylu, znanego jako PVC (ang. Poli Vinyl Chloride). Imponujące właściwości polichlorku winylu sprawiły, że szybko zyskał na popularności i stał się jednym z najchętniej wybieranych tworzyw sztucznych. Materiał ten świetnie znosi duże obciążenia, zarówno niskie, jak i wysokie temperatury, nie poddaje się niszczącym działaniom wilgoci, nie zawiera toksyn i jest bezzapachowy. Ponadto polichlorek winylu świetnie izoluje światło, dźwięk, a nawet prąd elektryczny, nie wchłania tłuszczów, chemikaliów i zapobiega gromadzeniu się chorobotwórczych mikroorganizmów. Kurtyny magazynowe to tylko jedno z wielu zastosowań surowca PVC w przemyśle, ale to właśnie dzięki niemu posiadają one tak wiele wartościowych właściwości.

Elementy montażowe kurtyn magazynowych

 • wieszaki grzebieniowe

Zawieszenie grzebieniowe do kurtyn paskowych wykonane jest ze stali nierdzewnej i nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń – chłodni, sektorów garmażeryjnych i spożywczych oraz miejsc o dużej zwiększonej wilgotności. Pełni on funkcję szyny montażowej, do której mocowane są haki (stąd również nazwa “wieszak hakowy”). Wieszak grzebieniowy posiada otwory, dzięki którym możliwe jest zamontowanie go zarówno do ściany jak i pod nadprożem. Dostępne są w sześciu standardowych rozmiarach: 984mm, 1066mm, 1230mm, 1312mm, 1476mm oraz 1681mm. Szynę można jednak dowolnie skracać i łączyć, by dostosować ją do określonego wymiaru.

 • płytki mocujące

Płytki mocujące kurtyny magazynowej umiejscowione są na jednym z końców folii za pomocą nitów. Pełnią rolę zawieszek zakładanych się na haki wieszaka grzebieniowego. Występują w trzech do czterech szerokości – 100mm, 200mm, 300mm, a czasem również 400mm. Dzięki systemowi modułowemu, możliwe jest, w zależności od potrzeb, montowanie obok siebie większych i mniejszych zakładek (zachodzących na siebie pasów).

 • Montaż kurtyny magazynowej PCV

Zasłony paskowe przytwierdza się do ściany przy pomocy opisanych powyżej elementów montażowych. W przypadku, gdy kurtyna ma osłaniać wejście prowadzące na zewnątrz budynku, zalecany jest montaż od jego wewnętrznej strony. Wieszaki grzebieniowe mogą przypadać w świetle otworu (pod nadprożem), na nadprożu lub być przymocowane do dodatkowej, wsporczej konstrukcji. Aby wybrać właściwy sposób mocowania, należy wziąć pod uwagę zarówno wysokość otworu, jak i wysokość przewożonych przez kurtynę ładunków. Trzeba także uwzględnić inne elementy budowlane, znajdujące się w okolicy otworu i upewnić się, że nie będą one przeszkadzać podczas montażu. kalkulacje te są szczególnie istotne, jeżeli wysokość ładunków zbliżona jest do wysokości otworu. Wówczas zalecane jest mocowanie wieszaka grzebieniowego do nadproża, tak, by nie zmniejszał on światła otworu i tym samym nie ograniczał transportu.

 • montaż kurtyny PCV do nadproża

Jest to najbardziej korzystny sposób instalacji kurtyny magazynowej. Zapewnia najlepszą izolację akustyczną oraz termiczną. W tego typu rozwiązaniach kurta jest zwykle szersza o szerokość, tak że jej brzegi przypadają na ścianie. Dzięki temu kurtyna szczelnie zasłania otwór i skutecznie ogranicza wszelkie możliwe prześwity, wpływ zimnego powietrza i przenikanie fal dźwiękowych. Co ważne, przypadku bramy zamykanej, kurtyna magazynowa powinna montowana od wewnętrznej strony obiektu. Wieszak grzebieniowy powinien być zamontowany tak, aby kotara zachodziła na ścianę równo na szerokość połowy pasa z każdej strony. Długość kurtyny określa się poprzez odjęcie od wysokości otworu 30mm.

 • montaż kurtyny PCV pod nadprożem

Montaż wieszaka grzebieniowego pod nadprożem zalecany jest wówczas, gdy na nadprożu ściany znajdują się elementy uniemożliwiające bezpośrednie przymocowanie szyny na nadprożu (np. rury, instalacje i przewody lub inne utrudnienia). W tym przypadku szerokość kurtyny będzie mniejsza niż szerokość otworu. Wieszak grzebieniowy powinien być więc zainstalowany w taki sposób, by po każdej stronie zachować równy odstęp 5mm od ściany. Oznacza to, że wieszak grzebieniowy będzie w sumie krótszy od szerokości otworu o 10mm. Długość pojedynczego pasa PCV zależy od wysokości otworu, od której następnie należy odjąć 60 mm. W ten sposób przycięte i zamontowane pasy będą wisiały od 15 do 20mm nad poziomem ziemi. Pasy powinny być zawieszone w taki sposób, by nie dotykać podłoża, gdyż może to skutkować nadepnięciem bądź najechaniem na nie i w rezultacie zerwaniem konstrukcji kurtyny magazynowej.

 • montaż kurtyny PCV do konstrukcji wsporczej

Konstrukcje wsporcze są konieczne, jeśli niemożliwe jest zamontowanie wieszaków grzebieniowych zarówno przed jak i pod nadprożem. Zasłona wstęgowa ogranicza wówczas wnikanie zimnego powietrza do pomieszczenia, tylko w przypadku gdy po tej samej stronie istnieje brama segmentowa i będzie ona otwarta.

Kurtyny magazynowe – jak wygląda ich montaż?

Co ważne montaż kurtyn magazynowych jest prosty oraz szybki. Można go wykonać we własnym zakresie – w porównaniu do tradycyjnych przegród są one lżejsze. Wieszaki mogą być przymocowane do nadporoża, pod nadporożem albo na dodatkowej konstrukcji wsporczej. W sytuacji, gdy wybieramy sposób montażu, powinniśmy wziąć pod uwagę wysokość otworów, a także wysokość ładunków przewożonych przez kurtynę. W przypadku, gdy wysokość przewożonych ładunków jest zbliżona do wysokości otworu, należy zdecydować się na mocowania do nadporoża. Instalacja nie jest zatem kosztowna i dodatkowo jest stosunkowo prosta.

Kurtyny magazynowe i ich zalety

Kotary magazynowe przede wszystkim nie ograniczają ruchu. To bardzo ważne, zwłaszcza tam, gdzie liczy się tempo pracy i bezpieczeństwo. Poza atutami, które już zostały wymienione, warto wspomnieć o tym, że kotary magazynowe ograniczają pylenie. Osłona maszyn przed zanieczyszczeniami, a także izolacja akustyczna to ich niewątpliwe zalety.

Ze względu na to, że kurtyny magazynowe odznaczają się wysokim współczynnikiem oporu cieplnego, zapewniają one wysoką izolację termiczną. W związku z tym mogą wygradzać ogrzewane lub klimatyzowane strefy składu.

Wspomniane kotary mogą także stanowić funkcję przegrody magazynowej pomiędzy strefą przyjęcia towarów a składem. Poprawia to komfort pracy i redukuje koszt ogrzewania a tworzywo, z którego wykonywane są kurtyny magazynowe sprawia, że możliwe jest dostosowanie ich pod względem rozmiarów do potrzeb danego miejsca lub obiektu.

Kurtyny paskowe PCV zapewniają bardzo dobrą termoizolację, a co za tym idzie, niższe zużycie energii (mogą zminimalizować je nawet o 45%). Podczas mroźnych zim wpływają na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania, a w przypadku upałów nie dopuszczają ciepła do pomieszczeń klimatyzowanych, chłodni bądź mroźni. Kotary magazynowe będą doskonałym rozwiązaniem we wszelkich obiektach przemysłowych, w których pracownicy narażeni są na wysokie natężenie dźwięków. Dzięki kurtynom możliwe jest zredukowanie hałasu nawet o 35 dB, a tym samym podniesienie komfortu pracy i bezpieczeństwa dla zdrowia pracowników.

Kotary magazynowe zwiększają także efektywność i wydajność pracy w zakładzie oszczędzając czas potrzeby na otwieranie i zamykanie drzwi. Z łatwością przejadą przez nie pojazdy transportowe i wózki widłowe. Ponadto są bardzo łatwe w czyszczeniu i nie wymagają specjalistycznych detergentów. Wynika z tego wiele korzyści. Tworzywo PCV nie wchłania zabrudzeń, dlatego wystarczy poddawać je czyszczeniu zaledwie dwa razy do roku. Należy wówczas przemyć pasy roztworem z wody i mydła, oraz jeśli zajdzie taka potrzeba przy silniejszych zabrudzeniach, alkoholem metylowym rozcieńczonym z wodą.

Wnioski nasuwają się same. Kurtyny magazynowe są tanim i łatwym w montażu rozwiązaniem dla obiektów branży przemysłowej, gospodarczej i wielu innych. Przy niewielkim wkładzie finansowym można oczekiwać wielu gratyfikacji, takich jak oszczędność energii, ochrona zdrowia pracowników, usprawnienie i podniesienie komfortu pracy. Warto jednak, decydując się na zastosowanie kotar paskowych, określić na jakim efekcie najbardziej nam zależy i ustalić optymalny sposób montażu. Wybierając produkt zgodnie z tymi informacjami, możemy mieć pewność, że zamontowane kotary magazynowe spełnią nasze oczekiwania.

Podsumowanie

Stosowanie kurtyn magazynowych jest szybkim i skutecznym rozwiązaniem, które zapewnia dobrą izolację termiczną. Wykonane z folii PCV kurtyny magazynowe są doskonałym doszczelnieniem obiektów użytkowych w okresie zimowym. Szczególnie w magazynach doskonale się one sprawdzają. Są naprawdę proste w montażu – instalacja opisywanych kotar na pewno nie jest kosztowna. Duża liczba zalet kotary magazynowej sprawia, że na całym świecie ten produkt sprawdza się w różnego typu zakładach. Izolacja termiczna, akustyczna, a także optyczna w magazynach pozwala poprawić jakość wykonywanej pracy i funkcjonalność tych obiektów.

Zadzwoń
+48 523 076 666
Zadzwoń
0
  0
  Twój koszyk
  Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu
  Scroll to Top