Kurtyny Paskowe PCV

Kurtyny paskowe PCV to znakomita izolacja – zarówno termiczna, jak i akustyczna. Wykonane z PCV pasy skutecznie osłaniają drzwi przed zimnem, a tym samym nie ograniczają dostępu do wnętrza obiektu. Dzięki temu maszyny mogą swobodnie przewozić towary – i to bez marnowania czasu na otwieranie drzwi lub bram. Kurtyny paskowe PCV to również bardzo dobry sposób na to, by dokonać podziału dużych przestrzeni na sekcje. W dodatku uchronią one wydzielone pomieszczenia przed rozchodzącym się po większej hali hałasem.

Budowa kurtyny paskowej

Generalnym materiałem, z którego wykonuje się kurtyny paskowe, jest folia PCV. Poza tym, stosowane są również inne materiały do produkcji elementów stricte montażowych. Wspomniana folia jest podzielona na pasy położone równolegle względem siebie. Różnią się one, w zależności od wyboru rozwiązania, rodzajem materiału oraz jego długością. Pierwszy czynnik warunkowany jest otoczeniem, w którym kurtyna ma być zainstalowana. Znaczącymi cechami wpływającymi na decyzję będą: temperatura, stopień wilgoci oraz odporność na inne czynniki zewnętrzne. Długość, natomiast, zależy głównie od wysokości pomieszczenia, w którym przesłona ma funkcjonować.

Standardowymi elementami kurtyny są:

 1. Wieszaki grzebieniowe. Popularnie nazywane są również wieszakami hakowymi, co jest uzasadnione ich budową. Występują w 6 standardowych wymiarach: 984 mm, 1066 mm, 1230 mm, 1312 mm, 1476 mm oraz 1681 mm. Mimo przyjęcia wskazanych długości, możliwa jest w tym zakresie dowolna kompozycja, z uwagi na łatwość w ich skracaniu oraz łączeniu w zależności od zapotrzebowania.
 2. Płytki mocujące. Montowane są za pomocą nitów na jednym z końców folii. Grubość płytki powinna być adekwatna do grubości zastosowanej folii. Generalnie, mogą one mieć następujące szerokości: 100 mm, 200 mm, 300 mm, a także 400 mm.
 3. Pasy PCV. Właściwie, stanowią główny element kurtyny. Ich struktura może być zróżnicowana w zależności od docelowej funkcji oraz miejsca montażu. Dostępne są różne grubości, długości oraz wersje kolorystyczne. Rynek oferuje również specjalnie wzmacniane pasy, które znajdują zastosowanie w pomieszczeniach narażonych na skrajnie niską temperaturę. Warto zwrócić uwagę na tzw. lamele spawalnicze- zawierają w składzie odpowiednie dodatki oraz stabilizatory zatrzymujące szkodliwe promieniowanie, które wytwarzane jest w trakcie spawania łukiem spawalnicznym.
kurtyna paskowa

Kurtyny paskowe PCV - czym wyróżniają się nasze produkty?

Nasze kurtyny paskowe PCV mają wszechstronne zastosowanie – stosuje się je w wielu różnych branżach. Wszystko za sprawą ich niezwykłych właściwości. Oferowane przez nas kurtyny PCV:

 • Są bardzo dobrą termoizolacją – kurtyna paskowa PCV chroni przed utratą ciepła oraz przedostawaniem się do budynku chłodnego powietrza. Co więcej, przyczyniają się one do dużych oszczędności. Niekiedy mogą one prowadzić nawet do 45% mniejszego zużycia energii zużytej na ogrzanie budynku.
 • Są świetną izolacją akustyczną – kurtyny PCV w pomieszczeniach potrafią obniżyć poziom hałasu nawet o 25-35 dB.
 • Chronią wnętrze przed wilgocią – a także deszczem i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
 • Stanowią barierę – dla pyłu, kurzu, dymu, oparów oraz zwierząt. Tym samym zabezpieczają one maszyny przed zniszczeniem.
 • Świetnie maskują i zagradzają – można nimi zasłonić linię produkcyjną, stanowisko pracy, pomieszczenie socjalne lub inny obiekt. Oczywiście pod warunkiem, że są one wykonane z kolorowych pasów PCV.
 • Chronią przed promieniowaniem – mowa o kurtynach wykonanych z folii spawalniczej, która zabezpiecza przed promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym wytwarzanym np. przez łuk spawalniczy.
 • Ograniczają rozprzestrzenianie się roztopionych cząstek metalu – co można uzyskać dzięki dodatkowym pasom PCV o grubości 2 mm. Tym samym chronią one przed odpryskami spawalniczymi oraz snopem iskier, jakie powstają w trakcie obróbki metalu.
 • Sprzyjają zminimalizowaniu rozprzestrzeniania się szkodliwych patogenów – dzięki temu przezroczyste kurtyny antywirusowe stosowane są m.in. w szpitalach, na oddziałach zakaźnych, w punktach szczepień, placówkach opieki zdrowotnej, ośrodki opiekuńcze, a także i w wielu obiektach handlowo–usługowych w całej Polsce.

Wszystkie te cechy sprawiają, że kurtyny paskowe z PCV mają bardzo szerokie zastosowanie.

Paskowe kurtyny PCV - gdzie się je stosuje?

Nasze kurtyny przemysłowe PCV przydają się m.in. w miejscach takich jak:

 • Magazyny;
 • Obiekty handlowo–usługowe;
 • Hale produkcyjne;
 • Samochody ciężarowe;
 • Mroźnie i chłodnie;
 • Zakłady przetwórstwa spożywczego;
 • Laboratoria;
 • Serwerownie;
 • Obiekty przemysłowe;
 • Obiekty sportowe;
 • Przychodnie i szpitale;
 • Centra logistyczne;
 • Pomieszczenia, w których panuje specyficzny mikroklimatem – np. szklarnie, hale uprawne.

To jednak jeszcze nie wszystko. Paskowe kurtyny z PCV przydają się także na użytek domowy. W domach można je stosować m.in. jako kurtyny drzwiowe w garażu, kotłowni, lub na tarasie.

Kurtyna paskowa - zalety

Oferowane przez nas kurtyny paskowe z PCV to produkt wysokiej jakości, który posiada wiele zalet.

Niższe zużycie energii

Kurtyny z pasków PCV to świetna termoizolacja, która wpływa również na mniejsze zużycie energii. Wykonane z PCV pasy skutecznie zabezpieczają pomieszczenia przed utratą ciepła oraz dostaniem się zimnego powietrza. Z kolei w przypadku mroźni i komór chłodniczych zabezpiecza je przed dostaniem się do ich wnętrza ciepła. W niektórych przypadkach kurtyny magazynowe pozwalają zminimalizować zużycie energii nawet o 45%. To z kolei przekłada się na mniejsze opłaty za ogrzewanie lub chłodzenie.

Wyższy komfort pracy

Biorąc pod uwagę, że kurtyny z PCV świetnie izolują pomieszczenia przed hałasem, warto montować je wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z głośnymi maszynami. Warto bowiem pamiętać, że pracownicy przebywający przez dłuższy czas w zasięgu hałasu o natężeniu dźwięku powyżej 85 dB mogą doznać uszczerbku na zdrowiu. Z kolei stosując kurtyny, głośność hałasu można zredukować nawet o 35 dB, co korzystnie wpłynie nie tylko na zdrowie, ale i komfort pracy.

Zwiększenie wydajności pracy

Zasłony do drzwi z pasów PCV to także gwarancja tego, że praca będzie szła gładko i bez przerw poświęconych na otwieranie i zamykanie drzwi. Przez zawieszone na drzwiach kurtyny z PCV można po prostu przejechać wózkiem widłowym z towarem. To z kolei zwiększa efektywność pracy na zakładzie.

Łatwość w czyszczeniu

Kurtyny przemysłowe nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji oraz są łatwe w czyszczeniu. Wykonane z PCV są odporne na wchłanianie zabrudzeń oraz działanie silnych środków chemicznych. Pasy wystarczy czyścić raz na pół roku. W tym celu przemywa się je roztworem wody i mydła. Ewentualnie można też po prostu spryskać je płynem do mycia szyb, po czym wytrzeć je szmatką. Z kolei silniejsze zabrudzenia (np. plamy po oleju) można usunąć rozcieńczonym z wodą alkoholem metylowym.

Kurtyna paskowa - sposoby montażu

Każda kurtyna paskowa może zostać zamontowana na 3 sposoby. Pierwszym z nich jest umieszczenie kurtyny w świetle otworu drzwiowego. Innym sposobem jest przymocowanie kurtyny do ściany (brak konieczności ingerowania w konstrukcję belki nad wejściem poprzez wwiercanie). Trzecim sposobem jest umieszczenie kurtyny na specjalnym, stalowym stelażu.

Czytelna i niezwykle intuicyjna instrukcja pozwala na samodzielny montaż kurtyny za pomocą najodpowiedniejszego, wybranego przez siebie sposobu.

pdf-ico
Instrukcja montażu kurtyny PCV na ścianie
pdf-ico
Instrukcja montażu kurtyny PCV we wnęce

Montaż kurtyny

Jeżeli kurtyna ma być zamontowana w ten sposób, że będzie osłaniała otwór prowadzący na zewnątrz budynku, zaleca się dokonanie montażu od wewnątrz. Wieszaki, na których będą znajdować się taśmy, można zamontować do nadproża, pod nim lub na dodatkowej wsporczej konstrukcji.

 1. Montaż od dołu nadproża. Ten sposób zaleca się głównie wtedy, jeśli na nadprożu znajdują się różnego rodzaju instalacje- kable, rury, inne urządzenia. Standardowo, szerokość kurtyny będzie wtedy mniejsza niż szerokość otworu. Wieszak grzebieniowy należy zamontować w taki sposób, by uzyskać około 5 mm odstęp z każdej strony ściany. Zatem, jego ogólna długość powinna być około 10 mm mniejsza niż otworu. Kolejny krok polega na dostosowaniu zrolowanej folii PCV. Konieczne jest jej pocięcie w taki sposób, by jej długość była około 60 mm krótsza od wysokości otworu, w którym jest montowana. Efektem będzie ich zawieszenie około 10 mmm nad ziemią. Ważne, aby nie opierały się one na podłożu.
 2. Montaż do nadproża. To rozwiązanie będzie istotne zwłaszcza tam, gdzie użytkownik wymaga izolacji cieplnej oraz dźwiękowej oraz gdzie warunki techniczne na to pozwalają. Jeśli wymogiem jest utrzymanie temperatury, zaleca się montaż kurtyny od strony pomieszczenia, w którym generowane jest ciepło. Instalacja właściwie nie różni się technicznie od opisanego wcześniej sposobu. Należy jednak mieć na uwadze, że szerokość kurtyny będzie większa od szerokości otworu- pasy powinny nachodzić na ścianę. Zatem, wieszak grzebieniowy powinien być kilka milimetrów dłuższy. Również, przygotowując długość pasów, powinna zakładać margines około 30 mm, a nie tak jak w montażu od dołu nadproża- 60 mm.
 3. Montaż do konstrukcji wsporczej. To rozwiązanie zaleca się głównie w warunkach, gdzie z uwagi na nietrwałość konstrukcji nadproża lub obecność innych urządzeń instalacja kurtyny nie jest możliwa. Innym przypadkiem jest sytuacja, kiedy opisywana zasłona ma być umieszczona po tej samej stronie, co już funkcjonująca brama segmentowa. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej trwałości dla powstałej konstrukcji, jak i również to, by podczas montażu mieć na uwadze fakt, że pasy powinny znajdować się około 10-15 mm nad ziemią.

Pasy z zakładem czy bez?

Profesjonalny montaż kurtyny paskowej jest istotny i wpływa na uzyskanie określonych efektów. Pasy mogą być montowane w taki sposób, by nachodziły na siebie całościowo, częściowo lub były położone obok siebie.

 1. Pasy bez zakładu (położone obok siebie). Spełnią swoje zadanie głównie we wnętrzach budynków, aby oddzielić miejsca pracy czy stanowiska pracy maszyn. Właściwie, znajdą one zastosowanie wszędzie tam, gdzie użytkownikowi nie zależy w dużym stopniu na izolacji, a bardziej na fizycznym oddzieleniu miejsca.
 2. Pasy z częściowym zakładem. To rozwiązanie zalecane jest do montażu wewnętrznego oraz zewnętrznego. Charakteryzuje się ono lepszą izolacją, a także bardzo dobrą ochroną przed przeciągami czy pyłami. Sprawdzi się idealnie w przypadku hal produkcyjnych czy też magazynów.
 3. Pasy z całkowitym zakładem. Podobnie jak kurtyna paskowa z częściowym zakładem, również to rozwiązanie może być przeznaczone do montażu w środku lub na zewnątrz. Można tez mówić o bardzo dobrej izolacji termicznej, dźwiękowej oraz przeciwpyłowej. Montaż tego typu znajdzie swoje zastosowanie w pomieszczeniach, gdzie konieczne jest utrzymanie relatywnie stałej temperatury dodatniej, ujemnej lub oddzielenie powierzchni od dźwięku, np. maszyn. Istotna będzie też izolacja hydrofobowa- jeśli ważne jest odseparowanie towarów lub urządzeń wrażliwych na wilgoć.
Montaż kurtyny paskowej - pasy bez zakładu
Pasy bez zakładu
Montaż kurtyny paskowej - pasy z częściowym zakładem
Pasy z częściowym zakładem
Montaż kurtyny paskowej - pasy z całkowitym zakładem
Pasy z całkowitym zakładem

Podsumowując można uznać, że kurtyna jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla pomieszczeń przemysłowych (magazyny, chłodnie, hale produkcyjne). Jej montaż nie powinien być trudny, a jeśli zostanie dobrze wykonany, efekty będą odczuwalne. Oczywiście, ważne jest to, aby wybrać produkty wysokiej jakości. Zapewnią one trwałość i izolację na lata. Podejmując decyzję w zakresie montażu pasów z zakładem lub bez należy mieć na uwadze przede wszystkim zamierzony efekt, jaki użytkownik chce osiągnąć. Jeśli ważna jest idealna izolacja, należy wybrać pasy z całkowitym zakładem. Jeśli, natomiast, bardziej zależy nam na fizycznym oddzieleniu stanowisk z niewielkim stopniem izolacji, pasy bez zakładu spełnią nasze oczekiwania.

Zadzwoń
+48 523 076 666
Zadzwoń
0
  0
  Twój koszyk
  Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu
  Scroll to Top