Kurtyny spawalnicze

Profesjonalne zasłony spawalnicze to jeden z najlepszych sposobów na ochronę zdrowia pracowników. Stosuje się je w różnych obszarach zakładów przemysłu lekkiego i ciężkiego. Ograniczają wpływ niebezpiecznego promieniowania, odbłysków świetlnych i innych czynników na osoby znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu spawacza.

Ogrodzony zasłoną spawacz może bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki w zakresie wydzielonej strefy. Z kolei jego współpracownicy, przebywający po drugiej stronie parawanu, są zabezpieczeni przed szkodliwym działaniem łuku spawalniczego na narząd wzroku.

Zasłony spawalnicze nie są drogie, a przy tym niezwykle funkcjonalne. Tworzy je trudnopalny materiał, który doskonale pochłania promieniowanie oraz zatrzymuje opiłki metalu i rozżarzone iskry.

Tego typu kurtyny spawalnicze mają za zadanie chronić osoby, które nie biorą udziału w samym procesie spawania ale znajdują się dość blisko stanowisk spawaczy i nie posiadają odpowiedniej odzieży ochronnej. Występują w różnej postaci i zatrzymują szkodliwe dla ludzi promieniowanie powstające przy spawaniu łukiem elektrycznym oraz dodatkowo chronią przed oparzeniem od iskier lub rozżarzonych odprysków różnych metali. Kurtyny spawalnicza wykonane są z folii, która dzięki odpowiedniemu wypełnieniu zatrzymuje szkodliwe promieniowanie UV i IR.

Materiał wykorzystywany do budowy kurtyn spawalnicznych ma postać arkuszy lub pasów i w zależności od szczególnego zastosowania różni się przezroczystością oraz grubością. Kurtyna spawalnicza oczywiście różni się od standardowych folii PCV – zwykłe folie tego promieniowania nie zatrzymują i oczywiście nie można ich wykorzystać do ich produkcji. Kurtyna spawalnicza z PCV spełnia wymagania normy spawalniczej gdzie ilość światła odbitego nie przekracza 10% światła padającego.

Jak wyglądają zasłony spawalnicze?

Zasłony spawalnicze to specjalne kurtyny, tworzone z dedykowanej folii PCV wysokiej jakości. Wyglądają podobnie jak zwykłe pasy folii PCV, które mogą być wykorzystywane do zasłaniania wjazdu do magazynu, ale mają szczególne właściwości. Wykonuje się je z materiału, który chroni przed szkodliwym działaniem światła powstałego w trakcie spawania. Co więcej, zasłony spawalnicze stanowią optymalną ochronę przed iskrami, które mogłyby prowadzić do powstania pożaru.

Kurtyny spawalnicze chronią nie tylko pobliskie przedmioty, ale również osoby, które pracują na sąsiednich stanowiskach. Nawet jeśli współpracownicy spawacza nie posiadają odzieży ochronnej, na przykład masek spawalniczych, zasłony z PCV zabezpieczają ich w czasie wykonywania obowiązków.

Jednymi z najpopularniejszych są zasłony spawalnicze wykonane z pasów folii PCV. Alternatywę stanowią kurtyny w postaci dużego arkusza spawalniczego. Wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest od specyfiki danego stanowiska pracy, jednak wszystkie zasłony spawalnicze to przegrody najwyższej jakości. Gwarantują skuteczną ochronę dla samego spawacza, jak i osób w pobliżu.

Gdzie stosuje się zasłony spawalnicze?

Profesjonalne zasłony spawalnicze z PCV znajdują szerokie zastosowanie w różnego rodzaju zakładach. Ich instalację zlecają właściciele średnich i dużych firm, które działają w rozmaitych gałęziach przemysłu. Wysokiej jakości zasłony spawalnicze oczywiście spełniają wszelkie normy BHP – warto przemyśleć ich montaż wszędzie tam, gdzie funkcjonuje co najmniej jedno stanowisko spawacza

.Zasłony spawalnicze najczęściej spotyka się w przemyśle metalurgicznym, ale nie tylko. Łatwość montażu i wszechstronność sprawiają, że mogą być wykorzystanie wszędzie tam, gdzie prace musi przeprowadzić wykwalifikowany spawacz.

W ofercie sklepu dostępne są kurtyny spawalnicze spełniające europejskie normy ochrony. Zapewniają one pełne odgrodzenie stanowiska spawalniczego. Dostępne kurtyny mogą występować w postaci wielu nachodzących na siebie pasów czy też w postaci pojedynczego arkusza spawalniczego. Wszystkie produkty są przystosowane do używania w trudnych warunkach towarzyszących procesowi spawania. W sprzedaży można znaleźć kurtyny spawalnicze o różnych rozmiarach i różnych parametrach technicznych. Kurtyny spawalnicze stosuje się głównie w przemyśle metalurgicznym. Gwarancja skutecznej ochrony spawaczy podczas wykonywania obowiązków zawodowych jest priorytetem wykorzystania tych kurtyn.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup kurtyny spawalniczej?

Inwestycja w kurtyny spawalnicze to inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Zakup kurtyn jest możliwy za pośrednictwem sklepu internetowego. To w znacznym stopniu ułatwia wybór oraz dopasowanie kurtyny do swoich potrzeb. Warto zapoznać się z ofertą dostępną w naszym sklepie online oraz wybrać produkt zgodny z oczekiwaniami.

Zasłony spawalnicze - rodzaje

Każda kurtyna spawalnicza różni się materiałem i stopniem przepuszczalności światła widzialnego dlatego oznaczone są innymi kolorami. Folia spawalnicza o kolorze czerwonym przepuszcza najwięcej światła i folia brązowa gdzie przepuszczalność światła też jest wysoka. Najmniejszą przepuszczalność światła posiada folia o kolorze ciemnym zielonym mat i jasnym zielonym gdzie przepuszczalność jest na poziomie średnim.

Kurtyna spawalnicza z PCV chroni skórę i oczy przed szkodliwym promieniowaniem i stosuje się je do zabudowy stanowisk spawalniczych – zarówno pojedynczych, jak i sąsiadujących ze sobą. Materiał kurtyn spawalniczych jest samogasnący dzięki czemu nie rozprzestrzeniania on ognia – pozwala również na skuteczne zatrzymywanie iskier i różnych rozżarzonych odprysków. Dzięki takiej ochronie stanowi bezpieczną barierę dla ludzi pracujących przy spawaniu oraz innych osób znajdujących się w pobliżu.

Do dyspozycji klientów pozostają różnego rodzaju kurtyny spawalnicze. Różniące się kolorem zasłony mają też odmienne właściwości. Odpowiedni dobór produktu jest kluczowy dla stworzenia bezpiecznego stanowiska pracy oraz komfortowych warunków dla wszystkich osób, które przebywają w bezpośrednim sąsiedztwie spawacza. Poniżej omawiamy cztery najważniejsze rodzaje zasłon spawalniczych – kurtyny brązowe, zielone, czerwone oraz ciemnozielone matowe.

Brązowe zasłony spawalnicze

Zasłony spawalnicze w kolorze brązowym to wysokiej jakości, półprzezroczyste produkty, które zapewniają optymalny poziom ochrony. Te przegrody doskonale chronią przed promieniowaniem podczerwonym (IR) oraz ultrafioletowym (UV).

Funkcjonalność kurtyny gwarantuje norma PN-EN ISO 25980. Zgodnie z jej założeniami, brązowe zasłony spawalnicze pochłaniają promieniowanie IR oraz UV w 99,998%. Dzięki temu skutecznie odgradzają pracowników nieposiadających odzieży ochronnej od stanowiska pracy spawacza. Co więcej, przeciwpromienna zasłona gwarantuje bezpieczeństwo samego spawacza. Promieniowanie odbite w jego kierunku nie przekracza 10%.

Brązowe zasłony spawalnicze uznane są za materiały trudnopalne. Posiadają certyfikat DIN 53 438 T2 – nie płoną ani nie kapią płonącymi kroplami. Topią się i bardzo intensywnie dymią, co spowalnia rozprzestrzenianie się pożaru. Zasłony te mają wysoki poziom odporności na ogień, ponieważ muszą zatrzymywać rozżarzone odpryski metalu oraz iskry, które powstają w wyniku spawania. Kiedy drobinki uderzają o kurtynę, wytracają całą energię kinetyczną. W miejscu styku folia PCV topi się i samoczynnie zasklepia.

Średni poziom przezroczystości brązowych zasłon spawalniczych sprawia, że otoczenie może przez krótki czas obserwować łuk spawalniczy. Widzi też samego spawacza. W razie potrzeby współpracownicy szybko udzielą mu pomocy. Duży komfort dla obserwatora to kolejna zaleta tych produktów.

Zielone zasłony spawalnicze

Często wybieranym produktem są zasłony spawalnicze, których wypełnienie to zielone pasy ScreenFlex 300×2 mm. Pasy folii są okute w płytki ze stali nierdzewnej i zamontowane na stalowym zawiesiu grzebieniowym. Kurtyny te doskonale nadają się do odgradzania stanowisk spawalniczych. Ponieważ gwarantują niewielką przezroczystość, obserwatorzy nie posiadający środków ochrony indywidualnej mogą bez przeszkód krótko wpatrywać się w łuk spawalniczy.

Podobnie jak w przypadku zasłon brązowych, modele z wypełnieniem zielonym stanowią bariery przeciwpromienne. Spełniają nowy ISO 25980 (dawniej EN1598) i zatrzymują promieniowanie IR oraz UV na poziomie 99,998%. W kierunku spawacza odbija się mniej niż 10% światła, co gwarantuje bezpieczną pracę po obu stronach zasłony.

Dodatkowo, zielone wypełnienie jest zaliczane do materiałów trudnopalnych. Oprócz tego, wysokiej jakości kurtyna spawalnicza jest samo gasnąca – gdy płomienie przestają bezpośrednio na nią oddziaływać, samoczynnie gaśnie w czasie do 3 sekund. Dzięki swoim właściwościom, zielone zasłony spawalnicze otrzymały certyfikat DIN 53 438 T2. Mogą być z powodzeniem stosowane w dowolnych zakładach pracy czy halach produkcyjnych przemysłu średniego i ciężkiego. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie trzeba wydzielić profesjonalne stanowisko pracy spawalniczej.

Czerwone zasłony spawalnicze

Trzecim z rodzajów zasłon spawalniczych z folii PCV są pasy w kolorze czerwonym. Ten materiał jest zarazem najbardziej przezroczystym materiałem, chroniącym jednocześnie przed szkodliwymi skutkami promieniowania. Kurtyny czerwone doskonale nadają się do krótkotrwałej obserwacji procesu spawalniczego. Dzięki nim osoby przebywające w pobliżu stanowiska pracy spawacza nie muszą obawiać się poparzenia rogówki, siatkówki i spojówki.

Sposób instalacji czerwonych zasłon spawalniczych sprawia, że wyśmienicie sprawdzają się jako przegrody wejściowe do stanowisk pracy spawaczy. Zapewniają optymalne warunki pracy, a przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o ochronę przeciw promienną, czerwone zasłony spawalnicze są – podobnie jak inne proponowane modele – w pełni funkcjonalne. Pochłaniają promieniowanie IR oraz UV na poziomie 99,998%, a w kierunki spawacza odbija się zaledwie 10% światła.

Ponadto, wysokiej jakości zasłony z folii PCV są solidnie wykonane i trudnopalne. Otrzymały ocenę palności na poziomie klasy 1, zgodnie z certyfikatem DIN 53 438 T2. W przypadku pożaru, kurtyna foliowa nie płonie i nie kapie gorącymi kroplami. Zamiast tego topi się oraz intensywnie dymi, co ogranicza rozprzestrzenianie się płomieni. Jeśli bezpośredni kontakt z płomieniem ustanie, zasłony spawalnicze samoczynnie gasną w czasie do 3 sekund.

Dzięki temu, że kurtyny czerwone są bardzo przezroczyste, spawacz pozostaje w zasięgu wzroku współpracowników. W razie nagłej potrzeby (zasłabnięcia lub innych problemów), można szybko udzielić mu pierwszej pomocy.

Ciemnozielone zasłony spawalnicze

Do wymagających zastosowań, w tym do odgradzania od siebie stanowisk spawaczy, stosuje się ciemnozielone, matowe zasłony spawalnicze. Podobnie jak poprzednie modele, zapewniają pełną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem IR oraz UV (99,998%), jak również są wykonane z materiału trudnopalnego i samogasnącego.

Istotną różnicą pomiędzy zasłonami ciemnozielonymi a innymi produktami tego rodzaju, jest stopień przezroczystości. Kurtyny matowe ciemnozielone z folii ScreenFlex zapewniają najmniejsza przezroczystość. Z tego względu doskonale nadają się do tworzenia grodzi pomiędzy stanowiskami pracy spawaczy. Ten najwyższej jakości produkt stanowi nieoceniony środek dbania o bezpieczeństwo w każdym zakładzie pracy przemysłowej.

Sposoby montażu zasłon spawalniczych

Zasłony spawalnicze są łatwe w montażu, a sposób ich rozmieszczenia można bez trudu dostosować do warunków panujących w wybranym obszarze roboczym. Pasy o standardowej szerokości zachodzą na siebie wzajemnie, tworząc bezpieczną przegrodę między stanowiskiem spawacza a resztą zakładu lub hali. Pasy PCV – bez względu na wybrany wariant kolorystyczny i przezroczystość – okute są w płytki montażowe ze stali nierdzewnej (INOX). Podstawę montażu stanowi zawiesie grzebieniowe. Jego szerokość musi być dostosowana do rozmiarów zamówionej kurtyny.

Dlaczego warto instalować zasłony spawalnicze?

Zasłony spawalnicze są łatwe w montażu, a sposób ich rozmieszczenia można bez trudu dostosować do warunków Profesjonalne zasłony spawalnicze to świetna inwestycja. Odgrodzenie stanowiska spawacza pozwala mu efektywnie i dokładnie wykonywać swoje zadania. Chroni też otoczenie przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego UV oraz podczerwonego IR. Pracownicy na sąsiadujących stanowiskach mogą bez obaw wykonywać swoje obowiązki. Nie grożą im odbłyski świetlne ani obrażenia ze strony opiłków metalu lub rozżarzonych iskier. Wręcz przeciwnie, zasłony spawalnicze skutecznie odgradzają ich od potencjalnego niebezpieczeństwa.

Zastosowanie zasłon spawalniczych pozwala osobom pracującym w innych obszarach na rezygnację z masek czy odzieży ochronnej, jeśli nie wymagają tego ich zadania. Kurtyna PCV chroni ich przed szkodliwym łukiem spawalniczym i innymi czynnikami. Co bardzo ważne, zasłony z folii PCV (pasy oraz ekrany) w pełni zaspokajają roszczenia z tytułu przepisów BHP. Pozwalają zapobiegać wypadkom w pracy, chronią zdrowie wszystkich osób znajdujących się na terenie zakładu i zapewniają wysokie komfort pracy. Zakup kurtyn spawalniczych jest zatem inwestycją, która zawsze się opłaca.

Czym jest parawan spawalniczy mobilny?

Parawan spawalniczy mobilny jest rodzajem specjalistycznego parawanu, którym zabezpiecza się stanowisko pracy spawacza, by nie powodowało negatywnych skutków u osób przebywających w pobliżu. Składa się on z wykonanego ze stali stelaża, na którym rozciągnięta jest specjalna folia spawalnicza, zatrzymująca promieniowanie UV oraz IR, chroniąca oczy pracowników przed rozbłyskami światła oraz zatrzymująca gorące iskry zagrażające osobom bez odzieży ochronnej. 

Parawany mogą być jednoczęściowe lub kilkuczęściowe, przystosowane, by dokładnie osłonić stanowisko z każdej ze stron. Parawany spawalnicze chronią jednak nie tylko przed bezpośrednimi zagrożeniami, ale też przed wtórnymi, takimi jak pożary w miejscu pracy. Folia, z której wykonany jest parawan spawalniczy, należy do materiałów niepalnych, które skutecznie eliminują niebezpieczeństwo zajęcia się ogniem przestrzeni w pobliżu stanowiska spawacza.

Takie parawany spawalnicze są łatwe do przenoszenia, więc bez problemów można je transportować w różne miejsca, w których wykonuje się zlecenia. Są lekkie i mobilne, a dodatkowo nie zajmują wiele miejsca podczas przewożenia. Mogą one różnić się pod wieloma względami.

Na rynku dostępne są parawany spawalnicze w postaci arkuszy folii PCV lub odpowiednio ułożonych pasów oraz parawany mobilne o różnym stopniu przezroczystości i grubości materiału. Warto bowiem zaznaczyć, że choć parawany zatrzymują promieniowanie i rozbłyski światła, to jednak większość z nich ma pewną transparentność, by spawacz znajdował się w zasięgu wzroku współpracowników. Osłony spawalnicze mogą różnić się także wysokością, długością i kolorem.

ekrany spawalnicze

Parawany spawalnicze - dlaczego warto w nie inwestować?

Spawanie to praca, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia samego spawacza, a także osób z jego bezpośredniego otoczenia. W czasie obróbki materiału powstają opiłki metali, rozbłyski świetlne i szkodliwe promieniowanie. Parawany spawalnicze są zatem niezbędne dla ochrony pracowników, którzy wykonują zadania w tym samym obszarze przemysłowym.

Dlaczego parawan spawalniczy jest potrzebny?

ekrany spawalnicze

Parawan spawalniczy mobilny to sposób na działanie w zgodzie z przepisami BHP i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pracownikom. Chroni on przed typowymi chorobami osób przebywających w pobliżu spawacza, takimi jak zapalenie spojówek, zapalenie rogówek czy nawet czasowa ślepota. Zabezpiecza również przed działaniem promieniowania, które może powodować nowotwory skóry, zaćmę czy zmiany w siatkówce i dnie oka osoby narażonej na jego działanie.

Dzięki folii do otoczenia nie przedostają się opiłki metali, które mogą powodują poparzenia, urazy oczu, a w skrajnych przypadkach żelazicę i miedzicę. Stosowanie parawanów spawalniczych ma wpływ również na bezpieczeństwo spawacza. Większość osłon tego typu ma wypełnienie z półprzezroczystej folii, która pozwala współpracownikom monitorować, co dziele się wewnątrz zasłony. Dzięki temu w razie wypadku, zasłabnięcia czy nagłego pogorszenia się stanu zdrowia spawacza są w stanie zareagować w krótkim czasie i udzielić mu niezbędnej pomocy.

Parawany spawalnicze jako rozwiązania mobilne to gwarancja ochrony i komfortu pracy dla osób, których nie chroni przyłbica ani specjalistyczna odzież. Jest jednak również zabezpieczeniem dla pracodawcy, który zapewniając odpowiednie warunki pracy, unika ewentualnych roszczeń i odszkodowań oraz kar w przypadku kontroli z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wybierz parawan spawalniczy idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

Parawany spawalnicze a BHP

Zgodnie z wymogami BHP, pracodawca jest zobowiązany zapewnić osobom wykonującym swoje obowiązki odpowiednią odzież ochronną i podstawowe środki bezpieczeństwa. Chociaż szczegółowe przepisy nie wymagają zastosowania określonego rodzaju parawanów spawalniczych, inwestycja w nie to krok naprzód, jeśli chodzi o standardy pracy przemysłowej. Dzięki osłonom, pracodawca dba o dobro wszystkich osób znajdujących się w przestrzeni roboczej.

Zasłony spawalnicze chronią otoczenie spawacza przed:

 • Chorobami oczu, takimi jak zapalenie spojówek i rogówek oraz czasowa ślepota
 • Promieniowaniem UV i IR, które może prowadzić do rozwoju nowotworów skóry, zaćmy lub zmian w siatkówce i na dnie oka
 • Urazami powstałymi przez kontakt z rozżarzonymi opiłkami metali
 • Chorobami, między innymi żelazicą i miedzicą

Co istotne, parawany mają wypełnienie z półprzezroczystej folii, dlatego nie izolują spawacza pod względem wizualnym. Jego współpracownicy mogą mieć go na oku i w razie nagłej potrzeby, na przykład zasłabnięcia, pośpieszyć z pomocą.

Parawany spawalnicze - rodzaje

Na rynku funkcjonują różne rodzaje parawanów spawalniczych. Duży wybór modeli i rozwiązań technicznych sprawia, że łatwo znajdziesz odpowiednie rozwiązanie dla swojej branży. Podstawowe parawany spawalnicze to konstrukcje jednoczęściowe. Modele bardziej zaawansowane to parawany wieloczęściowe, pozwalające na osłonięcie stanowiska z każdej strony.

Personalizacji podlega między innymi stopień przezroczystości oraz grubość zastosowanego materiału. Inne cechy produktu, które mogą być dostosowane do potrzeb klienta, to wysokość, długość i kolor parawanu spawalniczego.

Profesjonalne parawany spawalnicze dzielą się na stacjonarne i mobilne. Dodatkowo, ciekawym rozwiązaniem dla zakładów przemysłowych są parawany spawalnicze w formie podwieszanych kurtyn. Co ważne, zastosowana w nich folia filtrująca promieniowanie świetlne musi spełniać określone standardy. Wypełnienie parawanów spawalniczych jest zgodne z normą ISO 25980.

Czy parawany spawalnicze można przenosić?

Parawany spawalnicze co do zasady tworzą konstrukcję mobilną, łatwą do przenoszenia. Są lekkie, więc bez trudu można je transportować w różne miejsca na terenie tej samej hali produkcyjnej lub montażowej. Co więcej, ergonomiczny kształt parawanów i konstrukcji stalowej pozwala na ich szybkie złożenie i przetransportowanie nawet na dużą odległość. Po złożeniu, parawan nie zajmuje wiele miejsca, jest więc ze wszech miar funkcjonalną osłoną, która zwiększa bezpieczeństwo pracowników.

Dzięki swojej mobilności, zasłony spawalnicze zyskują praktyczny wymiar. Łatwo dostosować liczbę i wymiary stanowisk pracy do aktualnych potrzeb zakładu, po prostu przesuwając parawany w nowe miejsce. Co więcej, osoby wykonujące zadania na innych stanowiskach, z daleka widzą miejsce pracy spawacza i mogą zachować szczególną ostrożność w związku z pojawiającymi się zagrożeniami.

Dlaczego warto inwestować w parawany spawalnicze?

Zasłony spawalnicze to niezwykle praktyczne konstrukcje, których zalety doceniają wszyscy, nie tylko spawacze. Korzyści z ich zastosowania obejmują różne aspekty pracy przemysłowej. Najważniejsze plusy parawanów spawalniczych to:

 • Dokładne osłonięcie stanowiska spawacza z każdej strony
 • Ochrona osób trzecich przez promieniowaniem UV oraz IR, a także rozbłyskami światła i gorącymi iskrami
 • Ochrona pobliskich obiektów przed zajęciem się ogniem (parawany tworzone są z materiałów niepalnych)
 • Duża mobilność i łatwość transportowania (lekka konstrukcja, która po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca)
 • Dostępne transparentne materiały, dzięki którym spawacz cały czas znajduje się w zasięgu wzroku współpracowników
 • Szerokie możliwości personalizacji parawanów spawalniczych, w tym ich funkcjonalności, wyglądu i sposobu mocowania

Mobilne parawany spawalnicze są polecane szczególnie wtedy, gdy w bezpośrednim sąsiedztwie spawacza pojawiają się pracownicy bez specjalistycznej odzieży ochronnej lub przyłbicy. Dodatkowo, stanowią zabezpieczenie dla pracodawcy, który tworzy odpowiednie warunki do wykonywania prac przemysłowych.

Nowoczesne parawany spawalnicze są więc niezbędne, aby stworzyć ergonomiczne i bezpieczne stanowisko pracy w warunkach przemysłowych. Stanowią cenną inwestycję w zakładach, które posiadają stanowiska spawalnicze i chcą zadbać o maksymalny komfort oraz ochronę swoich pracowników.

Zadzwoń
+48 523 076 666
Zadzwoń
0
  0
  Twój koszyk
  Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu
  Scroll to Top