Kurtyna na drzwi

Opublikowano: 17 września 2020

W firmach produkcyjnych, w przejściach, magazynach czy halach, nie zawsze jest możliwość wstawienia tradycyjnych drzwi. Jest to po prostu mało funkcjonalne, gdyż często jest to ciąg komunikacyjny dla pracowników przenoszących sprzęty i materiały oraz wózków widłowych i paleciaków.

Każdorazowe otwieranie wejścia jest czasochłonne i niepraktyczne z punktu widzenia pracowników wypełniających swoje obowiązki. Co jednak, gdy niezbędne jest utrzymanie w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury czy ochrona przed hałasem z sąsiedztwa? W takich wypadkach optymalnym rozwiązaniem jest montaż kurtyny PCV na drzwi.

Kurtyna na drzwi z pasów folii PCV to profesjonalne i bezpieczne odgrodzenie wybranych pomieszczeń. Sprawdza się w dużych firmach produkcyjnych, zakładach przemysłowych, a także w obiektach służących przetwórstwu i przechowywaniu żywności. Coraz częściej kurtyny na drzwi montowane są również w domach jednorodzinnych, warsztatach samochodowych i innych tego typu miejscach. Wysokiej jakości kurtyny na drzwi wykonane są z najlepszych materiałów i zapewniają liczne korzyści, więc inwestycja jest w 100% opłacalna.

Kurtyny na drzwi - co to takiego?

Takie przemysłowe kurtyny na drzwi to po prostu osłony na drzwi złożone z pasów folii PCV ułożonych w taki sposób, by całkowicie odgradzały od siebie pomieszczenia. Są one niezwykle elastyczne, dlatego łatwo można przez nie przechodzić lub przejeżdżać bez konieczności odsłaniania pasów rękami.

Kurtyny paskowe są całkowicie odporne na działanie wilgoci oraz bardzo wysokich i ekstremalnie niskich temperatur, a przy tym nie szkodzi im kontakt ze środkami chemicznymi. Dlatego mogą być z powodzeniem stosowane we wszystkich zakładach przemysłowych, niezależnie od branży i zakresu działalności. Są one ułożone na specjalnym wieszaku wykonanym ze stali nierdzewnej lub stali ocynkowanej galwanicznie i proste do założenia w każdym miejscu. Kurtyny na drzwi PCV łatwo dopasować do szerokości drzwi oraz ich wysokości.

Szerokość i rodzaj pasków w kurtynach można również swobodnie dopasowywać do wymogów konkretnego pomieszczenia. W przypadku drzwi, przez które przechodzą wyłącznie pracownicy, sprawdzają się gładkie pasy folii, natomiast do hal, w których przewidziany jest również ruch maszyn – na przykład wózków widłowych – warto wybrać specjalne pasy wzmacniane, które znoszą duże obciążenia i są odporne na uszkodzenia.

Kurtyna paskowa może też być dopasowana do typu pomieszczenia, w którym jest zamontowana, i jego specyficznych wymagań. Dostępne są pasy PCV szczególnie odporne na ujemne temperatury, silne wiatry czy chroniące przed przenoszeniem pyłów oraz zanieczyszczeń. Kurtyny paskowe PCV są również dostępne w wersji antystatycznej, zapobiegającej skutkom wyładowań elektrostatycznych.

Z jakiego materiału jest kurtyna na drzwi?

W przemyśle wykorzystuje się kurtyny na drzwi złożone z pasów folii PCV. Ułożone są w ten sposób, że całkowicie odgradzają od siebie wyznaczone strefy lub pomieszczenia. Elastyczne pasy foliowe to praktyczny materiał, który jest świetnym izolatorem termicznym. Współczynnik przewodzenia ciepła dla folii PCV wynosi λ = 0,16 W/mK. To doskonały wynik, nieznacznie gorszy od powszechnie stosowanego izolatora, styropianu.

Jakie są funkcje kurtyn paskowych PCV?

Kurtyny paskowe wykonane z folii mogą pełnić wiele różnych funkcji. Zabezpieczają pomieszczenia przed utratą ciepła lub odwrotnie – w przypadku kurtyny z PCV do mroźni i chłodni – przed nagrzewaniem się wnętrza.

Mogą również stanowić ochronę przed deszczem i wiatrem oraz przed hałasem. Mimo paskowej budowy dobrze wygłuszają, więc pozwalają zwiększyć komfort pracy w halach. 

Za ich pomocą oddziela się również poszczególne miejsca pracy, a tym samym minimalizuje ryzyko negatywnego wpływu na organizm maszyn stosowanych na sąsiednich stanowiskach.

Są one nieocenione również w pomieszczeniach, w których trzeba zachować sterylność, a więc ograniczyć do minimum ryzyko przenoszenia pyłków czy kurzu.

Przewagą takich właśnie kurtyn paskowych nad tradycyjnymi drzwiami jest to, że umożliwiają one swobodne poruszanie się ludzi i maszyn bez konieczności ręcznego otwierania.

Folie Paskowe

Zapewniają one także przedsiębiorcom spore oszczędności. Dzięki izolacji termicznej można znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania pomieszczeń i rachunki za prąd, co sprawia, że są one inwestycją, która szybko się zwraca. Ich zaletą jest również bardzo prosty montaż, z którym można poradzić sobie bez pomocy profesjonalisty.

Taka kurtyna na drzwi jest też nieoceniona w ochronie pomieszczeń przed owadami, gdyż nie tylko uniemożliwia im wejście do wnętrza, ale ma też właściwości odstraszające insekty (w przypadku dedykowanych modeli antyinsektowych).

Kurtyna na drzwi - przykładowe zastosowania

Kurtyna paskowa to świetne rozwiązanie w przypadku lokali gastronomicznych, które dysponują chłodnią lub mroźnią. Dzięki takiej osłonie wnętrza zachowują odpowiednią temperaturę, ale dostęp do nich zawsze jest bezproblemowy. Kurtyna sprawdza się również w przypadku pomieszczeń, w których należy trzymać się bardzo restrykcyjnych zasad higieny, a więc w szpitalach czy laboratoriach.

W szybki sposób można dzięki tym osłonom wydzielić strefy, zwiększyć ochronę przed zanieczyszczeniem czy zminimalizować ryzyko przedostawania się bakterii i wirusów. Kurtyna paskowa z PCV sprawdza się również w dużych magazynach i halach przemysłowych, zarówno w wejściu, jak i przy odgradzaniu przestrzeni w środku. Montaż kurtyny paskowej jest również wskazany w pomieszczeniach fabrycznych do oddzielania stanowisk pracy, zwłaszcza w dobie wzmożonego reżimu sanitarnego.

Kurtyna na drzwi z PCV to uniwersalna przegroda, która może być zastosowana w różnych okolicznościach. Najczęściej foliowe kurtyny wykorzystuje się do zasłaniania otworów wejściowych, które ze względu na swoje położenie (lub brak możliwości montażu drzwi) muszą pozostawać otwarte.
Typowe zastosowania to:

 • Odgradzanie przejść w długich korytarzach i ciągach komunikacyjnych
 • Wyznaczanie obszarów roboczych o różnych temperaturach pracy (np. chłodni, mroźni, różnego rodzaju magazynów, itd.)
 • Oddzielanie stanowisk pracy w celu ochrony przez szkodliwymi czynnikami (np. przegroda dla stanowiska spawacza)
 • Osłona strefy pracy maszyn w celu izolacji akustycznej
 • Zasłanianie otworów wejściowych w zakładach przemysłowych dla minimalizowania strat termicznych
 • Tworzenie wydzielonej strefy w placówkach medycznych lub odgradzanie wejścia do gabinetu zabiegowego
 • Wyznaczenie stref wolnych od SARS-CoV-2 w pomieszczeniach diagnostycznych, placówkach służby zdrowia i szpitalach

Takie osłony mogą też służyć do separacji stanowiska spawacza, gdyż stanowią zaporę przed szkodliwym dla zdrowia promieniowaniem ultrafioletowym wydzielanym podczas prac spawalniczych. Są one dobrą ochroną przed iskrami i opiłkami metalu, które mogłyby poparzyć pracowników lub stać się przyczyną pożaru.

Kurtyny mogą być jednak stosowane do osłony różnego typu maszyn, by ograniczyć ich negatywny wpływ na człowieka i hałas, który powodują. Są one jednak na tyle uniwersalne, że można znaleźć dla nich również inne zastosowanie, na przykład użyć ich do odgrodzenia pomieszczeń dla personelu od przestrzeni dla klientów czy do ograniczenia strat ciepła w domowym garażu.

Jakie zalety ma kurtyna na drzwi z PCV?

Kurtyna na drzwi z pasów folii PCV to jedna z najskuteczniejszych metod zasłaniania dużych przejść, otworów drzwiowych lub dróg wjazdowych dla wózków widłowych. Najważniejsze korzyści dla przedsiębiorcy to:

 • Doskonała izolacja termiczna dowolnego pomieszczenia lub strefy
 • Możliwość zachowania zadanego mikroklimatu w chłodni lub mroźni
 • Świetne wyciszenie, czyli izolacja akustyczna
 • Ochrona przed insektami (w przypadku dedykowanej folii, nasączonej preparatem biobójczym)
 • Atrakcyjna cena i szybki montaż
 • Łatwość czyszczenia oraz konserwacji
 • Świetny serwis w razie uszkodzenia elementów kurtyny

Kurtyny na drzwi a inne rozwiązania

Kurtyny paskowe są wykorzystywane w firmach, a nawet prywatnych domach z wielu powodów. Najważniejszym jest łatwość przemieszczania się, jaką zapewniają, ale do istotnych ich zalet należy również atrakcyjna cena. Takie osłony są stosunkowo niedrogie, a spełniają wyznaczone funkcje niekiedy nawet lepiej niż tradycyjne drzwi.

Są również proste nie tylko w montażu, ale i w demontażu, dlatego za ich pomocą można bardzo szybko całkowicie przearanżować pomieszczenie czy wydzielić przestrzeń do pracy. Dobrze dobrana kurtyna to świetna inwestycja, która błyskawicznie zwiększa komfort i bezpieczeństwo pracy, a przy tym nie obciąża nadmiernie firmowego budżetu.

Sposoby montażu kurtyny PCV

Paskowa kurtyna na drzwi z PCV montowana jest na listwie grzebieniowej, przymocowanej do nadproża. Zawieszone w ten sposób pasy swobodnie zwisają, zachodząc na siebie. Całe światło otworu jest szczelnie wypełnione kurtyną, a jednocześnie zachowana jest przejrzystość folii. Metoda montażu grzebieniowego sprawia, że przejście przez kurtynę z PCV jest niezwykle łatwe. Wiszące pasy nie wymagają otwierania i zamykania. W czasie przechodzenia, wystarczy je rozchylić; zamykają się samoczynnie, pod wpływem siły grawitacji.

pdf-ico
Instrukcja montażu kurtyny PCV na ścianie
pdf-ico
Instrukcja montażu kurtyny PCV we wnęce

W zestawie

W zestawie w zależności od wariantu (wybranych wymiarów kurtyny) znajdziesz niezbędne elementy montażowe:

Okucia EasyClick lub Płytki na pas folii ze stali INOX

Zawiesia hakowe EasyLine lub zawiesia grzebieniowe INOX

Zadzwoń
+48 523 076 666
Zadzwoń
Przewiń do góry