Kurtyna do chłodni

Opublikowano: 16 czerwca 2020

Biorąc pod uwagę zmienny klimat w Polsce oraz nawracające upały późną wiosną i latem, wielu przedsiębiorców zabezpiecza swoje chłodnie i mroźnie za pomocą kurtyn paskowych PCV.

Skrajnie wysokie temperatury zewnętrzne obligują do izolacji magazynu od środowiska zewnętrznego, zwłaszcza w najważniejszych punktach, takich jak otwory, przez które przedostaje się powietrze (jak wejście). Czym są kurtyny paskowe PCV? Czym różni się kurtyna z folii typu POLAR i SUPER POLAR?

Paski do chłodni - co to jest?

Kurtyny paskowe z folii PCV znalazły swoje zastosowanie w różnego rodzaju magazynach oraz chłodniach i mroźniach. Dzięki nim możliwe jest odizolowanie magazynu od środowiska zewnętrznego. Kurtyny pełnią funkcję ekranów, którą służą do oddzielania stref w budynkach, chroniąc zarówno pracowników, jak i maszyny przed działaniem negatywnych czynników.

W przypadku mroźni i chłodni czynnikiem tym jest oczywiście wysoka temperatura. Właściwości termoizolacyjne kurtyn sprawiają, że magazyn nie ulega wychłodzeniem lub przegrzaniem. Oprócz tych funkcji kurtyny do chłodni gwarantują także minimalizację hałasów i zmniejszenie ilości pyłków, które mogłyby przedostać się do przestrzeni magazynowej. To dodatkowa ochrona przechowywanej w tym miejscu żywności.

Kurtyna chłodnicza - rodzaje

Zasadniczo wymienia się różne rodzaje kurtyn, jednak to dwa z nich wykorzystywane są w przypadku mroźni i chłodni. Pośród nich wymienić można:
  1. POLAR (praca w temperaturze -25 do +15 st. C),
  2. SUPER POLAR (praca w temperaturze -45 do +5 st. C).

Folia typu POLAR i SUPER POLAR wykorzystywana jest w przypadku mroźni i chłodni. Cechują się one zwiększoną plastycznością w porównaniu z folią typu STANDARD, którą umieszcza się w przypadku pracy w magazynach, w których niska temperatura nie zagraża produktom w nim przechowywanym. Co ciekawe, folie chłodnicze stosowane w kurtynach do mroźni nawet w przypadku temperatury sięgającej -60 st. C zachowują swoje plastyczne właściwości.

To skuteczna ochrona do minimalizacji przepływu powietrza. Warto zaznaczyć, że drzwi chłodnicze, które dodatkowo zabezpieczają paski PCV dedykowane do chłodni zyskały zabezpieczenie, dzięki kurtynie paskowej z folii PCV, która niemal w ogóle nie przepuszcza mas powietrza nawet w trakcie intensywnej eksploatacji, co przekłada się na zwiększoną oszczędność oraz wyższą jakość produktów.

Chłodnia / Mroźnia

Kurtyna do chłodni typu Polar

Kurtyna do chłodni - dlaczego warto?

Skuteczna bariera termoochronna

Główną i jednocześnie najważniejszą korzyścią z zastosowania kurtyn paskowych z folii PCV jest utrzymywanie stałej, niskiej temperatury w magazynie. To skuteczna bariera dla zimnego powietrza. Warto tutaj zaznaczyć, że zastosowanie folii ma długofalowy efekt, gdyż przekłada się na zwiększenie żywotności samej chłodni, jak i jej wyposażenia.

Oszczędność

Przedsiębiorcy zauważają, że zwrot inwestycji z kurtyn paskowych widoczny jest bardzo szybko tuż po ich założeniu, co widoczne jest na przykład w wysokości rachunków za energię elektryczną.

Utrzymywanie jakości przechowywanych produktów

Oczywiście folie do mroźni i chłodni wpływają także pozytywnie na jakość produktów, gdyż częste i znaczące zmiany temperatury, mogą przekładać się na jakość oferowanych produktów.

Łatwość przemieszczania

Dzięki kurtynom paskowym POLAR i SUPER POLAR można zagwarantować pracowników bezpieczne i nieutrudnione przemieszczanie się po powierzchni magazynowej. Nawet w przypadku tak niesprzyjającej temperatury, jak -60 st. C folie nie odkształcają się i bez trudu mogą nadal się przesuwać, aby wejście lub wyjście z magazynu było bezproblemowe, a masy powietrza nie przedostały się jednocześnie do środka.

Pasy folii dobierane są zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami i wymaganiami klienta. Ważna jest tutaj wysokość światła otworu, częstotliwość poruszania się przez folię oraz rodzaj ruchu.

Zalety kurtyn chłodniczych

Paski do chłodni z PCV gwarantują korzyści, które doceniają przedsiębiorcy w całej Europie. Do najważniejszych należą:

  • Możliwość utrzymania stałej, niskiej temperatury w magazynie, chłodni lub mroźni, a co za tym idzie – przedłużenie żywotności wyposażenia odgrodzonego pomieszczenia.
  • Oszczędność pieniędzy. Kurtyny chłodnicze to niewielka inwestycja, która szybko się zwraca. Chłód nie ucieka, więc klimatyzatory nie muszą cały czas pracować na pełnej wydajności. W oczywisty sposób przekłada się to na wysokość rachunków za energię.
  • Wyższa jakość produktów. Dzięki niwelowaniu różnic temperaturowych, rośnie jakość produktów przechowywanych w chłodni.
  • Mniej hałasu i zanieczyszczeń. Przemysłowa kurtyna chłodnicza pozwala zminimalizować hałas, ponieważ ma właściwości redukujące. Tak samo działa na zanieczyszczenia, które mogą unosić się w powietrzu. Dzięki kurtynie z PCV, pyłki nie przedostaną się do chłodni lub mroźni.
  • Wykonana z przejrzystych pasów kurtyna zapobiega powstawaniu mgły i szronu. W czasie produkcji kurtyn, wykorzystywane są plastyfikatory. Dzięki temu paski do chłodni zachowują pożądaną elastyczność nawet w temperaturach ujemnych.

Kurtyna do chłodni typu Super Polar

Kurtyna do chłodni - możliwe zastosowanie

Paski do chłodni z PCV to produkt o wszechstronnym zastosowaniu. Przede wszystkim stanowi skuteczną barierę termoizolacyjną i chroni przed stratami energii chłodniczej w wydzielonej strefie. Dlatego kurtyny są na wyposażeniu magazynów, mleczarni i innych zakładów przetwórstwa żywności. Co ciekawe, paski do chłodni znajdują zastosowanie także w samochodach typu izoterma. Montuje się je wtedy grzebieniowo lub w systemie przesuwnym. Kurtyna chłodnicza z powodzeniem posłuży za barierę do wygrodzenia przestrzeni, a ponieważ jest częściowo transparentna, gwarantuje bezpieczeństwo użytkownikom znajdującym się po obu jej stronach

Wygodny montaż

Kurtyny foliowe mocowane są za pomocą prętów ze stali nierdzewnej. Kurtyna może zostać w dowolnym momencie zdjęcia lub założona. Montaż kurtyny jest niezwykle prost, ponieważ przyczynia się do tego montaż grzebieniowy. Warto zaznaczyć jednak, że im większe zachodzenie pasów na siebie, tym wyższe są właściwości termoizolacyjne folii.

Uniwersalność

Folie POLAR i SUPER POLAR mogą być montowane w samochodach izoterma. W samochodzie pełnią dokładnie taką samą funkcję, czyli minimalizują ryzyko przedostania się ciepłych mas powietrza do wnętrza oraz wydostanie się zimnego powietrza na zewnątrz. Montaż folii w samochodzie typu izoterma może być grzebieniowy lub umieszczony na systemie przesuwanym.

Kurtyna chłodnicza - sposoby montażu

Folia POLAR i SUPER POLAR może zostać zamontowana na 3 sposoby. Pierwszym z nich jest umieszczenie folii w świetle otworu drzwiowego. Innym sposobem jest przymocowanie folii do ściany (brak konieczności ingerowania w konstrukcję belki nad wejściem poprzez wwiercanie). Trzecim sposobem jest umieszczenie kurtyny na specjalnym, stalowym stelażu.

Czytelna i niezwykle intuicyjna instrukcja pozwala na samodzielny montaż kurtyny za pomocą najodpowiedniejszego, wybranego przez siebie sposobu.

pdf-ico
Instrukcja montażu kurtyny PCV na ścianie
pdf-ico
Instrukcja montażu kurtyny PCV we wnęce

W zestawie

W zestawie w zależności od wariantu (wybranych wymiarów kurtyny) znajdziesz niezbędne elementy montażowe:

Okucia EasyClick lub Płytki na pas folii ze stali INOX

Zawiesia hakowe EasyLine lub zawiesia grzebieniowe INOX

Jak dbać o kurtyny chłodnicze?

Kurtyna do chłodni musi być regularnie czyszczona. Wystarczy wykorzystać do tego podstawowe środki chemiczne i łagodne detergenty. Jeśli chodzi przechowywanie produktu, nieużywany powinien być prawidłowo zwinięty w rulon, ale nie zbyt ściśnięty. Wewnątrz roli należy zachować co najmniej 15 cm przestrzeni. Tak zabezpieczona kurtyna chłodnicza może czekać na kolejny montaż.

Dlaczego kurtyna chłodnicza jest ważna?

Wysokiej jakości kurtyna chłodnicza jest zbudowana z grubych pasów PCV i pozwala zabezpieczyć chłodnię lub mroźnię w optymalny sposób. Jej wszechstronność oraz korzyści ze stosowania sprawiły, że charakterystyczne paski wykorzystuje coraz więcej zakładów produkcyjnych.

Otwory wejściowe to krytyczne punkty izolacji termicznej, a uciekający chłód oznacza dla przedsiębiorcy wyższe koszty utrzymania pomieszczenia chłodniczego. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się profesjonalna kurtyna do chłodni z PCV. W przeciwieństwie do standardowych, przemysłowa kurtyna jest dodatkowo wzmacniana, co czyni ją wyjątkowo odporną na rozdarcie.

Zadzwoń
+48 523 076 666
Zadzwoń
Przewiń do góry