Spawanie – zadbaj o bezpieczeństwo!

Opublikowano: 18 marca 2022

Spawanie to proces, który pozwala na tworzenie różnorodnych konstrukcji i rozwój wielu branż. Nowoczesne sprzęty wykorzystywane podczas spawania metalu sprawiają, że możliwe jest szybkie i estetyczne wykonywanie prac. Okazuje się, że jeden problem nadal pozostaje nierozwiązany. To szkodliwość promieniowania optycznego i dymu spawalniczego. To szczególnie niebezpieczne, w sytuacji gdy prace te są wykonywane przez człowieka. Czynniki niebezpieczne zagrażają nie tylko spawaczowi, ale również innym osobom, które znajdują się w pobliżu wykonywanych prac. Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas spawania?

Czym jest promieniowanie spawalnicze?

Podczas procesów spawania powstaje promieniowanie, które składa się z intensywnego promieniowania zauważalnego dla oczu, a także promieniowania nadfioletowego. Charakterystyczne są wtedy również linie i pasma promieniowania pierwiastków, które wchodzą w skład spawania, a także promieniowanie termiczne gazów spawalniczych. Jednymi z najbardziej szkodliwych czynników są łuki elektryczne, które są ogromnym zagrożeniem dla zdrowia, a w szczególności dla oczu. Emitują promieniowanie ultrafioletowe, na które narażone są osoby, bez specjalistycznych ubrań ochronnychDługookresowe narażenie na promieniowanie UV o silnym natężeniu może prowadzić do tworzenia się zmian nowotworowych i chorób oczu.

Podczas spawania powstaje również dym, które utlenia się z materiałów i otulin, a następnie trafia do chłodniejszej strefy, gdzie naraża inne osoby, na jego wdychanie. To również odpryski metali i wiele innych czynników, które wpływają na zdrowie, nie tylko spawacza, ale również wszystkich innych osób przebywających w pobliżu prowadzonych prac.

Jakie są skutki promieniowania spawalniczego?

Promieniowanie, które emitowane jest w czasie spawania płomieniem gazowym i spawania elektrycznego przyczynia się do występowania wielu poważnych schorzeń, takich jak:

 • stany zapalne spojówek i rogówki oka;
 • zaćma, powstająca na skutek przegrzania oczu;
 • zmiany na dnie oka i jego siatkówki.

Jednak to nie wszystko. Opiłki i odpryski, które powstają podczas spawania mogą przyczynić się powstawania groźnych urazów gałki oka. Kiedy podczas spawania oprysk stopionego metalu wpadnie do oka, może spowodować wiele problemów, a także przypomnieć o sobie pod postacią chorób, takich: miedzica i żelazica.

Kurtyny i ekrany spawalnicze

Gotowe Zestawy

Jak powinna wyglądać ochrona spawacza przed promieniowaniem spawalniczym?

Tak, jak zostało wspomniane proces spawania niesie ze sobą całą masę zagrożeń. To nie tylko uszkodzenia oczu, ale również wysoka temperatura, która zwiększa ryzyko poparzenia ciała.

Przed tymi zagrożeniami należy chronić nie tylko spawacza, ale również osoby postronne, które przebywają w bliskim otoczeniu. Konieczna jest osłona oczu i twarzy, dlatego należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt np. przyłbicę ochronną, to również specjalistyczne rękawice dla spawaczy, obuwie i fartuch. Aby zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo osób przebywających w pomieszczeniu i tych postronnych, koniecznie należy odseparować miejsce pracy, zaopatrzając się w kurtynę spawalniczą. To gwarancja zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

Jej zadaniem jest skuteczna ochrona osób, które nie uczestniczą w spawaniu, jednak przebywają w pobliżu stanowisk, na których odbywają się prace. Dzięki temu nie ma ryzyka narażenia na promieniowanie ultrafioletowe, szkodliwe dla całego ciała, odpryski spawanych metali, a także dym powstający w czasie spawania.

Zadzwoń
+48 523 076 666
Zadzwoń
1
  1
  Twój koszyk
  Ekran Spawalniczy
  Ekran Spawalniczy mobilny 200 x 200 cm rama stalowa
  1 X 1.210,89  = 1.210,89  (z VAT)
  Scroll to Top