Kurtyny spawalnicze a zagrożenia przy pracy spawacza. Jak się chronić?

Opublikowano: 21 maja 2020

Spawacz to zawód szczególnie niebezpieczny. Podczas samego procesu wykonywania czynności dochodzi do szeregu czynników zagrażających nie tylko zdrowiu, ale i życiu pracownika. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie wszelkich środków ochrony, które mają olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo spawacza. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na osobę, zajmującą się spawaniem?

Zanieczyszczenia pyłowe i gazy

Podczas procesu spawania wydziela się dym spawalniczy, który jest mieszanką toksycznych substancji chemicznych. Po wniknięciu do organizmu, dym taki sieje prawdziwe spustoszenie w organizmie i stają się przyczyną powstania chorób zawodowych. W tym celu konieczne jest określenie odpowiedniego stężenia dymu w otoczeniu pracownika.

Normy określone są przepisami i wynoszą odpowiednio:

  • najwyższe dopuszczalne stężenie: określa pracę ośmiogodzinną w ciągu doby i 42 – godzinny czas pracy w tygodniu;
  • najwyższe dopuszczalne stężenie chwilowe: określa stężenie, które utrzymuje się przez 30 minut w miejscu pracy i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie spawacza;
  • najwyższe dopuszczalne stężenie pułapowe: nie może być przekroczone w żadnej z powyższych sytuacji;
Praca spawacza

Promieniowanie

Nie od dziś wiadomo, że promieniowanie spawalnicze jest wyjątkowo niebezpieczne. Nie tylko dla osoby bezpośrednio wykonującej czynność, ale również dla otoczenia. Promieniowanie optyczne, termiczne i ultrafioletowe emitowane jest podczas spawania bardzo intensywnie i stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla oczu, ale i dla skóry człowieka.

Hałas

Wbrew pozorom spawanie powoduje duże natężenie hałasu. Proces cięcia termicznego jest tutaj wyjątkowo niebezpieczny. Poziom hałasu przekracza dopuszczalne normy i zbliża się do progu odczuwania bólu. Osoby narażone na uciążliwe działanie hałasu cierpią nie tylko z powodu dyskomfortu. Ma on również negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Pożar

Praca spawacza nieodzownie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia pożaru. Do tego typu sytuacji dochodzi najczęściej w wyniku nieodpowiedniego dostosowania się do przepisów BHP, gdzie jasno przedstawione są wytyczne, co do przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Ponadto spawacze systematycznie przechodzą szkolenia stanowiskowe, w celu odświeżenia wiedzy w tej dziedzinie.

Prąd elektryczny o dużym natężeniu i pole elektromagnetyczne

Prąd elektryczny wytwarza pole elektromagnetyczne. Wbrew pozorom jest to czynnik, który ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Istnieje bowiem grupa osób, która wyjątkowo źle znosi skutki działania pola elektromagnetycznego. Prawdziwe zagrożenie dla życia stanowi również sam prąd elektryczny. Nawet mimo zwykłego natężenia może być śmiertelny.

Czynniki ergonomiczne i psychospołeczne

Oprócz wspomnianych czynników chemicznych i fizycznych, praca spawacza to po prostu ciężki zawód z racji przyjmowania wymuszonej i nienaturalnej pozycji ciała. Co więcej, ma to proces ciągły i w przypadku wielogodzinnego czasu pracy z czasem pojawiają się dolegliwości bólowe. Ciężka praca w nienaturalnej pozycji, często na małej przestrzeni wiąże się z przeciążeniami układu mięśniowo – szkieletowego. Podczas wykonywania prac siłowych i transportu ciężkich materiałów łatwo również o uraz kręgosłupa.

Choroby spawacza

Jednym z najgroźniejszych powikłań w przypadku spawaczy jest uszkodzenie mózgu. Jak wskazują neurolodzy, powikłania mają podobny przebieg, jak w przypadku Parkinsona. Gazy, pyły mają wpływ również na układ oddechowy. Powodują nieodwracalne zmiany w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Ponadto mają drażniący wpływ na spojówki. Promieniowanie spawalnicze stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla wzroku spawacza, ale i dla skóry. Jak wskazują badania, promienie UV mają wpływ na zwiększone ryzyko występowania nowotworów.
Praca spawacza

Oto najczęstsze choroby zawodowe spawaczy:

  • gorączka metaliczna – wywoływana jest przez tlenki metali. Charakteryzuje się kaszlem, bólem w klatce, bólem głowy.
  • pylica płuc – wywoływana przez tlenek żelaza, cyny i baru. Nie wykazuje początkowo żadnych objawów i najczęściej wykrywana jest przypadkowo, kiedy jest w zaawansowanym stadium.
  • astma oskrzelowa – wywoływana przez metale. 
  • zaćma, zmiany w siatkówce oka.

Jak uchronić się przed szkodliwymi czynnikami w pracy spawacza?

Oprócz przestrzegania zasad BHP, należy pamiętać o specjalistycznej ochronie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów, które w znacznym stopniu chronią pracownika podczas pracy.

Zatem każdy spawacz powinien być wyposażony w odpowiednie przedmioty:

  • ekrany spawalnicze, przyłbice, tarcze;
  • rękawice wykonane ze skór chromowych o wyprawie termoodpornej;
  • obuwie odporne na działanie iskier;
  • kombinezony z tkanin niepalnych, fartuchy;

Praca spawacza należy do wyjątkowo niebezpiecznych. Choroby zawodowe są częstym problemem wśród tej grupy zawodowej. Oprócz poważnych zmian wzroku i problemów z oddychaniem należy pamiętać o czynnikach, które mają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Przegrzewanie oczu, czy stany zapalne rogówki i spojówki to częste przypadki w życiu każdego spawacza. Zdrowie i bezpieczeństwo są w tym przypadku najważniejsze, stąd należy zadbać o ochronę w każdej dziedzinie i zaopatrzyć się w odpowiednie kurtyny spawalnicze.

No products were found matching your selection.

Zadzwoń
+48 523 076 666
Zadzwoń
1
    1
    Twój koszyk
    Ekran Spawalniczy
    Ekran Spawalniczy mobilny 410 x 200 cm rama stalowa
    1 X 1.689,00  = 1.689,00  (z VAT)
    Scroll to Top