Jak zamontować kurtynę PCV?

Opublikowano: 16 lutego 2022

Kurtyny PCV, czyli zasłony wstęgowe wbrew pozorom nie są trudne w montażu. Dzięki właściwej technice i odrobinie umiejętności manualnych ich powieszenie nie powinno stanowić większego problemu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak zamontować kurtynę PCV. Podpowiadamy również, jakich błędów warto unikać.

Sposoby montażu kurtyn paskowych PCV

Istnieje kilka sposobów montażu kurtyn PCV. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu zamontuje się wieszaki zasłon. Można to zrobić od strony nadproża, pod nadprożem lub ewentualnie na dodatkowej konstrukcji wsporczej. Wybierając sposób montażu, warto jednak wziąć pod uwagę parametry takie jak: wysokość otworu oraz wysokość ładunków przewożonych przez kurtynę.

Montaż od frontu

Technika ta, często określana również jako montaż kurtyny PCV do nadproża, polega na zamontowaniu wieszaka, czyli listwy zębatej na przodzie powierzchni montażowej. Wybór tej metody sprawia, że nie jest się uzależnionym, tylko i wyłącznie od “prześwitu” wejścia lub przejścia – technika ta pozwala bowiem na rozszerzenie obszaru montażu poza futrynę. To z kolei pozwoli dodatkowo na uszczelnienie wejścia/przejścia, stanowiąc znakomitą izolację termiczną i dźwiękową.

Wystarczy jedynie sprawić, by pasy kurtyny zachodziły na ścianę, a zasłona PCV szczelnie osłoni otwór. Plusem takiego montażu jest również możliwość wyeliminowania prześwitów.

Jak zamontować kurtynę PCV?

Montaż pod nadprożem

Czyli montaż kurtyny PCV od dołu nadproża. Technika ta polega na zamontowaniu kurtyn paskowych od strony stropu, czyli w taki sposób, by listwa zębata (wieszak) znajdował się po wewnętrznej stronie prześwitu wejścia, czy przejścia. Taki sposób montażu sprawia, że obszar zamontowanej kurtyny paskowej będzie taki sam jak prześwit wejścia / przejścia. Niestety jednak technika ta, nie daje możliwości rozszerzenia obszaru montażu poza futrynę.

Technikę tę poleca się zwłaszcza w sytuacjach, gdy na nadprożu ściany ma się do czynienia z rurami, przewodami lub innymi przeszkodami, które uniemożliwiły instalację zasłony PCV bezpośrednio do ściany.

Montaż do konstrukcji wsporczej

Czasami montaż kurtyny PCV do nadproża lub pod nadprożem jest uniemożliwiony ze względu na brak miejsca, jaki panuje przy otworze. Właśnie w takich sytuacjach stosuje się specjalne konstrukcje wsporcze. Można je również zastosować w sytuacji, w której kurtyna paskowa ma zostać zamontowana po stronie, na której znajdują się uniemożliwiające montaż bezpośredni elementy ruchome, np. brama segmentowa.

Zaletą takie rozwiązania jest ograniczenie przedostawania się do pomieszczeń zimnego powietrza.do pomieszczenia, gdy jest otwarta brama segmentowa.

Błędy, których warto unikać

Na końcu warto również wspomnieć kilka słów o tym, że kurtyna PCV montowana od spodu nadproża, zabiera część światła przejazdu. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest to, że zapominamy o tym przy ich montażu. W zależności od rodzaju zasłona paskowa PCV może zabierać od 3 do 4 cm, choć czasem nawet i do 7 cm ze światła otworu.

Aby kurtyna PCV nie haczyła w trakcie przejścia, należy ją zamontować ta, by początek okucia znajdował się na tej samej wysokości, co krawędź nadproża. Tu należy również pamiętać o tym, że zbyt wysoko ustawiona kurtyna PCV sprawi, że jej pasy będą się szybciej uszkadzać. Wynika to z faktu, iż będą one tarły o nadproże, co może spowodować ich rozdzieranie. Z kolei zasłona paskowa z PCV zamontowana zbyt nisko sprawi, że elementy mocujące znajdą się tuż przy samej krawędzi nadproża. To natomiast spowoduje, że po jakimś czasie kurtyna spadnie.

Zadzwoń
+48 523 076 666
Zadzwoń
Przewiń do góry