Jak stworzyć odpowiednie warunki pracy? Rodzaje folii PCV w kurtynach paskowych

Opublikowano: 24 czerwca 2020

Kurtyny przemysłowe produkowane z folii PCV znajdują zastosowanie w różnego rodzaju obiektach logistycznych lub halach produkcyjnych. Ich głównym zadaniem jest ograniczenie przepływu powietrza pomiędzy dwiema przestrzeniami – na przykład przez otwór bramowy czy drzwiowy. Drugą funkcją kurtyn paskowych, zaraz obok izolacji termicznej, jest redukcja dźwięków otoczenia docierających do wewnątrz pomieszczenia czy budowli.

Folia PCV w kurtynach paskowych - struktura, przeźroczystość, izolacja termiczna

Folia PCV, z której produkowane są kurtyny paskowe, występuje w wielu formatach, wariantach i wersjach. Wynika to z bardzo zróżnicowanych warunków w miejscach, gdzie tego typu kurtyny są stosowane. Przykładowo – w przypadku mroźni konieczne będzie zastosowanie innej folii, niż na hali produkcyjnej czy innej przestrzeni, gdzie panuje temperatura pokojowa lub wyższa.

Ze względu na specyfikację względem warunków miejsca pracy, folię PCV można podzielić na różne rodzaje pod kątem:

  • Struktury – folie standardowe i żebrowane (wzmocnione)
  • Przezroczystości – folie PCV półprzezroczyste i nieprzezroczyste
  • Elastyczności – folie zwykłe, polar lub super polar (od najwyższych temperatur do najniższych)
Wybierając folię PCV na kurtynę, musimy więc położyć szczególny nacisk na warunki, które panują w miejscu, gdzie ów kurtyna będzie się znajdować. Zwróćmy uwagę na możliwie jak najszerszy zakres temperatur, aby uniknąć sytuacji, gdzie folia przystosowana do wysokich temperatur styka się z niskimi i odwrotnie. Zanim jednak przejdziemy do wybierania folii względem temperatury – skupmy się na jej strukturze. W jakich miejscach sprawdzi się folia standardowa, a gdzie będziemy potrzebować wersji wzmocnionej?

Standardowa folia PCV - kurtyna paskowa dla hali produkcyjnej, fabryki, namiotu

Folia PCV w wersji standardowej jest używana w zdecydowanej większości kurtyn paskowych. Zapewnia ona świetną izolację termiczną oraz dźwiękową, zatrzymując jednocześnie przepływ powietrza pomiędzy dwiema różnymi przestrzeniami.

Faktura standardowej folii PCV jest wręcz idealnie gładka. Wiszące pasy po zamontowaniu kurtyny tworzą zatem swojego rodzaju ścianę, która zatrzymuje każdy niepożądany ruch. Gładka faktura jednak oznacza również duże tarcie podczas zetknięcia się z obiektami lub osobami przechodzącymi przez kurtynę. Duże tarcie z kolei oznacza stosunkowo duże ryzyko zaczepienia o ubranie, narzędzia czy ładunek. Dlatego właśnie standardowa folia PCV nadaje się wyłącznie do miejsc, w których nie panuje wzmożony ruch mechaniczny czy pieszy. Dla miejsc, w których ów ruch występuje – dedykowana jest folia żebrowana.

Folia Paskowa biała nie przejrzysta

Folia PCV żebrowana - magazyn, garaż, warsztat

Folia Paskowa Polar Żebrowana

Żebrowaną folię PCV stosuje się przeważnie w miejscach, w których zazwyczaj panuje wzmożony ruch mechaniczny. Są to na przykład bramy magazynowe, przez które następuje niezwykle intensywny przeładunek, załadunek lub rozładunek towarów z zastosowaniem wózków paletowych, lub widłowych.

Wzmocniona folia PCV zapewnia taką samą szczelność jak wersja standardowa. Różni się natomiast jeśli chodzi o strukturę. Jest ona bowiem ukształtowana na podstawie podłużnych żeber, rozciągających się od góry do dołu po całej długości pasa. Dzięki temu zmniejszona zostaje powierzchnia, którą pasy przylegają do różnego rodzaju przewożonych towarów, wózków lub pracowników. Zmniejsza to również siłę tarcia, co sprawia, że ryzyko uszkodzenia ładunku, zerwania pasa podczas dynamicznego ruchu czy przewrócenia towarów jest znacznie mniejsze.

Folie PCV półprzezroczyste i nieprzezroczyste

Najczęściej stosowanym typem folii PCV, jeśli chodzi o przezroczystość, są folie półprzezroczyste. Zapewniają one ograniczoną widoczność pomiędzy pomieszczeniami. Co sprawdza się w przypadku sal magazynowych lub hal produkcyjnych – gdzie człowiek musi wiedzieć, co znajduje się po drugiej stronie kurtyny.

Folie nieprzezroczyste są z kolei stosowane w miejscach, gdzie konieczne jest ograniczenie dostępu ludzkiego oka do wnętrza hali czy przestrzeni pracy. Przykładem mogą być tutaj namioty spawalnicze, w których podczas pracy emitowane są szkodliwe dla gołego oka promienie świetlne – w związku z czym wszystkie osoby nienoszące maski ryzykowałyby uszkodzeniem wzroku. Dzięki nieprzezroczystej kurtynie takie ryzyko nie występuje.

Elastyczność - folie zwykłe, polar i super polar

Ostatnim kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze folii PCV, jest temperatura w miejscu pracy. Chodzi o to, aby kurtyna paskowa zachowała odpowiednią elastyczność w przypadku ujemnych temperatur. Przykładowo – użycie folii zwykłej w temperaturze poniżej 15 stopni poskutkowałoby zesztywnieniem, a przekroczenie kurtyny bez jej uszkodzenia byłoby wręcz niemożliwe.

Ze względu na elastyczność względem temperatury możemy wyróżnić:

  • Zwykłe folie PCV (od -15 do +50 stopni Celsjusza)
  • Folie polar (od -25 do +15 stopni Celsjusza)
  • Folie PCV super polar (od -45 do +5 stopni Celsjusza)

Wybór folii PCV do kurtyny paskowej - podsumowanie

Kluczową kwestią przy wyborze folii PCV do kurtyny paskowej są warunki, które przewidujemy w miejscu pracy. Zwróćmy szczególną uwagę na to, czy panuje w nim duży ruch mechaniczny lub pieszy, czy istnieje konieczność ograniczenia dostępu ludzkiego wzroku do wewnątrz i jaka temperatura występuje w danej przestrzeni.
Zadzwoń
+48 523 076 666
Zadzwoń
Przewiń do góry